3 scénáře

V tomto pilotním projektu PACITA Stárnutí populace budou ke stimulaci debaty o budoucí péči o seniory využity tři scénáře. Analýza scénářů umožní posoudit budoucí události pomocí úvah nad jejich možnými důsledky. Analýza scénářů se ani nesnaží předpovídat budoucnost, ani není ucelenou analýzou všech potenciálních aspektů budoucího stavu. Místo toho vědomě ukazuje několik alternativ budoucího vývoje.

Scénáře vznikly na základě zkušeností z workshopů konaných v Norsku v roce 2008 a pro tento projekt byly dotvořeny na základě diskuzí s partnery a skupinou klíčových aktérů z participujících zemí.

Účastníky workshopu jsou klíčoví aktéři z oblasti stárnutí populace – tzn. lidé, kteří se ze své pozice zajímají o budoucí péči o seniory. V našem případě to mohou být přímo zástupci seniorů a jejich příbuzní, lidé pracující v sektoru zdravotnictví, celostátní či místní politici, zástupci firem, výzkumné sféry či dobrovolníci z nevládních neziskových organizací. Zapojení klíčových aktérů je cestou, jak dojít ke stabilnějším a snadněji společensky akceptovatelným rozhodnutím. Proces takto aktéři lépe přijmou za vlastní, což usnadňuje pozdější implementaci přijatých rozhodnutí ve společnosti [NBT, 2008].

Výsledkem workshopů v rámci projektu PACITA budou vize péče o seniory, které si Evropané přejí (zprostředkované představami různorodého spektra aktérů), a politik pro dosažení těchto vizí.

V kontextu tohoto workshopu představuje vize obraz žádoucího budoucího vývoje v oblasti péče o seniory. Vize může odrážet etické, sociální a/nebo právní otázky, které budou
v průběhu workshopu odhaleny.

Naše 3 scénáře

Kvalita života seniorů bude ovlivňována množstvím faktorů, jako např. jejich rodinnou situací; skutečností, zda žijí ve městě nebo na venkově; náboženskými otázkami; jejich schopností účastnit se společenského života atd. Národní zpráva projektu PACITA ke stárnutí populace je zaměřena na rozhodnutí, která politici mohou přijmout pro zlepšení budoucí péče a služeb pro seniory, a na dilemata, která přitom musí řešit.

Dvě základní otázky v našich scénářích znějí:

1.         Jsou to veřejní a privátní poskytovatelé zdravotní péče, kteří se budou v budoucnu starat o seniory?

2.         Jak senioři a další skupiny ve společnosti reagují na snahu zajistit potřebou péči?

V projektu PACITA jsme se rozhodli podívat se na tyto dvě otázky jako na dvě osy grafu.  Na horizontální ose jeden extrém představuje situaci, kdy vláda rozhodne, na jaké technologie má každý občan nárok, ve druhém extrému si pak bude každý občan technologie svobodně vybírat na otevřeném trhu. Vertikální osa v jednom svém extrému vyjadřuje stav, kdy senioři, jejich příbuzní a další členové komunity spolupracují a vypomáhají si, a představují tak hlavní zdroj péče o seniory. Opačná situace pak nastává, když si každý senior musí najít a vybrat svého poskytovatele péče.

V realitě bude řešení vždy někde mezi uvedenými extrémy. Pro ilustraci důsledků různých rozhodnutí, byly sestaveny tři scénáře. Tyto scénáře nepředstavují výše zmíněné extrémy, ale obsahují jejich kombinaci. Způsob, jakým se vypořádají s hlavními otázkami, je ilustrovaný jejich pozicí v koordinačním systému (viz graf níže):

Graf: Scénáře v koordinačním systému

Tři scénáře ilustrují rozdílné směry, jakými se společnost může vyvíjet. Zvláště ukazují, jak se mohou vyvíjet zdravotnické služby, jak veřejná správa nebo další poskytovatelé služeb v závislosti na rostoucí vládní regulaci, posilujícím privátním sektoru nebo lepší organizaci komunity dobrovolníků. Scénáře také ukazují, jak se veřejná správa může vyrovnat s různými modely budoucího vývoje.

Scénář 1: Univerzální řešení je scénář založený na předpokladu budoucího nedostatku pracovních sil a popisuje rozsáhlou vládní iniciativu využívající technologie k tomu, aby lidé byli samostatnější (méně závislí na druhých).

Scénář 2: Svoboda volby je scénář založený na novém politickém systému, v němž jsou příspěvky státu směřovány přímo k lidem potřebujícím péči. Tuto péči si nakupují dle svého rozhodnutí z široké nabídky služeb na otevřeném trhu. Každý člověk s potřebou péče má nárok na příspěvek v rozsahu své zdravotní situace.

Scénář 3: Komunita dobrovolníků je scénář založený na dobrovolnících jako klíčovém zdroji pro komunitu a vzájemnou pomoc. Zahrnuje seniory samotné, jejich příbuzné, charitativní pracovníky, sousedky, studenty atd. Hlavní role veřejné správy přitom spočívá v mobilizaci a koordinaci dobrovolnických organizací.

V každém ze scénářů se setkáváme se čtyřmi seniory s různými potřebami a různě silnou touhou žít nezávislý život. Tyto čtyři osoby blíže představíme zde: 3 životní situace.